fbpx

Birçok kişi tarafından saç dökülmesine neden olan etkenler merak edilmektedir. Saç dökülmesi genellikle besinsel faktörler, hormonel faktörler ya da kimyasal maddeler sebebi ile dökülmektedir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlıklı saç derisinde genelde 100 bin saç bulunur ve buna bağlı olarak günde 100-150 adet saç telinin dökülmesi de normal kabul edilir. Saç dökülmesi herhangi bir faktöre bağlı olarak saç telinin fazla dökülmesi ve saç tellerinin azalması olarak tanımlanır. Genetik faktörler ya da hormonal faktörler nedeniyle saçların dökülmesi mümkündür.

Saç Dökülmesi Nedenleri?

Özellikle saç dökülmesi problemi yaşayan kadınlar ve erkekler saç dökülmesi nedenleri? Hakkında araştırma yapmaktadır. Saç dökülmesi genetik faktörler, deri problemleri, yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, hormonal sorunlar, kozmetik etkenler ya da doğum, kemoterapi süreci yüzünden olmaktadır. Kozmetik etkenlerde daha çok kimyasalı yüksek olan ürünlerin kullanılması vardır. Hormonal sorunların içerisinde ise tüylenme sorunları, kilo alımı ve veriminde sıkıntılar, adet düzensizlikleri gibi belirtiler ile saç dökülme sorununa rastlamak mümkündür.

Kişilerde B12, folik asit ya da çinko, demir eksiklikleri de saç dökülmesine neden olur. Düzenli beslenmemek, tek tip beslenmek ya da karbonhidrat ağırlıklı beslenmek de vücuda gereken vitaminler alınamayacağı için saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesine neden olan etkeni bularak bunun değişmesini sağlamak mümkündür. Ayrıca bazı ilaçlar ve takviyeler ile de saç dökülmesini azaltıp yeniden çıkmasını sağlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

languages
Whatsapp Yardım !
Merhaba, Yardımcı Olabilirmiyim ?
Merhaba, Likya Saç Ekim & Estetik Polikliniğine Hoş Geldiniz.
Tüm Soru Ve Sorunlarınızı Buradan İletebilirsiniz.
Temsilcilerimiz Talepleriniz İçin Size Destek Olacaklardır.