fbpx

Lazer Epilasyon Nedir ?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri gidermek için konsantre bir ışık demeti (lazer) kullanan tıbbi bir prosedürdür.

Lazer epilasyon sırasında lazer, tüydeki pigment (melanin) tarafından emilen bir ışık yayar. Işık enerjisi ısıya dönüştürülür ve bu da deride kıl üreten tüp şeklindeki keselere (saç folikülleri) zarar verir. Bu hasar gelecekteki saç büyümesini engeller veya geciktirir.

Lazer epilasyon, tüylerin büyümesini uzun süre etkili bir şekilde geciktirmesine rağmen, genellikle kalıcı tüy giderme ile sonuçlanmaz. İlk epilasyon için birden fazla lazer epilasyon tedavisi gerekir ve bakım tedavilerine de ihtiyaç duyulabilir. Lazer epilasyon en çok açık tenli ve koyu tüylere sahip kişilerde etkilidir ancak tüm cilt tiplerinde başarıyla kullanılabilir.

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesi bulunur. Ancak istenmeyen tüyleri göz kapağı ve çevresi dışında hemen hemen her bölgede tedavi etmek mümkündür. Dövmeli ciltler de tedavi edilmemelidir.

Tüy rengi ve cilt tipi lazer epilasyonun başarısını etkiler. Temel ilke, cildin pigmenti değil, kıl pigmentinin ışığı emmesi gerektiğidir. Lazer cilde zarar vermeden sadece kıl köküne zarar vermelidir. Bu nedenle, saç ve ten rengi – koyu saç ve açık ten – arasındaki kontrast en iyi sonuçları verir.

Tüy ve ten rengi arasında çok az kontrast olduğunda cilde zarar verme riski daha fazladır, ancak lazer teknolojisindeki ilerlemeler, lazer epilasyonu daha koyu tenli insanlar için bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon, ışığı iyi emmeyen tüy renkleri için daha az etkilidir: gri, kırmızı, sarı ve beyaz. Ancak açık renkli tüyler için lazer tedavisi seçenekleri geliştirilmeye devam etmektedir.

 

Riskler Nelerdir ?

Yan etki riskleri cilt tipine, kıl rengine, tedavi planına ve tedavi öncesi ve sonrası bakıma bağlılığa göre değişir. Lazer epilasyonun en yaygın yan etkileri şunlardır:

  • Cilt tahrişi. Lazer epilasyon sonrası geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişlik olabilir. Herhangi bir belirti ve semptom tipik olarak birkaç saat içinde kaybolur.
  • Pigment değişiklikleri. Lazer epilasyon, etkilenen cildi koyulaştırabilir veya aydınlatabilir. Bu değişiklikler geçici veya kalıcı olabilir. Cilt aydınlatması öncelikle tedaviden önce veya sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınmayanları ve daha koyu cilde sahip olanları etkiler.

Nadiren, lazer epilasyon cilt dokusunda kabarma, kabuklanma, yara izi veya diğer değişikliklere neden olabilir. Diğer nadir yan etkiler arasında, tedavi edilen saçların ağarması veya tedavi edilen alanların çevresinde, özellikle koyu ciltte aşırı tüy büyümesi yer alır.

Ciddi göz yaralanması olasılığı nedeniyle göz kapakları, kaşlar veya çevre bölgeler için lazer epilasyon önerilmez.

 

İşlem Öncesi !

Lazer epilasyonla ilgileniyorsanız, dermatoloji veya kozmetik cerrahi gibi bir uzmanlık alanında kurulu sertifikalı ve cilt tipinizde lazer epilasyon deneyimi olan bir doktor seçin. Prosedürü bir doktor asistanı veya lisanslı bir hemşire yapacaksa, tedaviler sırasında bir doktorun gözetiminde ve yerinde bulunduğundan emin olun. Tıbbi olmayan personelin lazer epilasyon yapmasına izin veren kaplıcalar, salonlar veya diğer tesisler konusunda dikkatli olun.

Lazer epilasyondan önce, bunun sizin için uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığını belirlemek için doktorla bir konsültasyon planlayın. Doktorunuz muhtemelen aşağıdakileri yapacaktır:

  • İlaç kullanımı, cilt bozuklukları veya yara izi geçmişi ve geçmiş tüy alma prosedürleri dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi gözden geçirin
  • Lazer epilasyonun sizin için yapabilecekleri ve yapamayacakları da dahil olmak üzere riskleri, faydaları ve beklentileri tartışın
  • Öncesi ve sonrası değerlendirmeleri ve uzun vadeli incelemeler için kullanılacak fotoğrafları çekin

Konsültasyonda, bir tedavi planını ve ilgili maliyetleri tartışın. Lazer epilasyon genellikle cepten yapılan bir masraftır.

Doktor ayrıca lazer epilasyona hazırlanmak için özel talimatlar sunacaktır. Bunlar şunları içerebilir:

  • Güneşten uzak durmak. Tedavi öncesi ve sonrasında güneşe maruz kalmamak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Dışarı çıktığınızda geniş spektrumlu SPF30 güneş koruyucu uygulayın.
  • Cildinizi aydınlatmak. Cildinizi koyulaştıran güneşsiz cilt kremlerinden kaçının. Yakın zamanda bronzlaşmış veya daha koyu bir cildiniz varsa, doktorunuz cilt beyazlatıcı bir krem ​​de reçete edebilir.
  • Diğer epilasyon yöntemlerinden kaçınmak. Yolma, ağda ve elektroliz kıl folikülünü rahatsız edebilir ve tedaviden en az dört hafta önce kaçınılmalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınmak. Prosedürden önce doktorunuza aspirin veya antiinflamatuar ilaçlar gibi hangi ilaçlardan kaçınmanız gerektiğini sorun.
  • Tıraş tedavi alanı. Düzeltme ve tıraş, lazer tedavisinden bir gün önce önerilir. Yanmış kıllardan kaynaklanan yüzeysel cilt hasarına neden olabilen derinin üzerindeki tüyleri alır, ancak yüzeyin altında tüy gövdesini sağlam bırakır.

 

İşlem Sonrası !

Lazer epilasyondan sonra ilk birkaç saat kızarıklık ve şişlik fark edebilirsiniz.

Rahatsızlığı azaltmak için tedavi edilen bölgeye buz uygulayın. Lazer epilasyondan hemen sonra cilt reaksiyonunuz varsa, doktor etkilenen bölgeye steroid krem ​​uygulayabilir.

Lazer epilasyondan sonra ve planlanan tedaviler arasında, güneş ışığından kaçının ve altı hafta boyunca veya doktorunuzun belirttiği şekilde bronzlaşma yatağı kullanmayın. Her gün geniş spektrumlu bir F30 güneş kremi kullanın.

 

 

 

 

 

 

Welcome to our site

This is Subtitle

Lazer Epilasyon

languages
Whatsapp Yardım !
Merhaba, Yardımcı Olabilirmiyim ?
Merhaba, Likya Saç Ekim & Estetik Polikliniğine Hoş Geldiniz.
Tüm Soru Ve Sorunlarınızı Buradan İletebilirsiniz.
Temsilcilerimiz Talepleriniz İçin Size Destek Olacaklardır.