SAÇ PRP NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Saç PRP nedir, nasıl uygulanır? PRP saç çıkarma bakımından yararlı mıdır? Tedavi süresi ne kadar sürer, PRP saç etkileri ne kadar zamanda ortaya çıkar?

Saç PRP tedavisi, merkezimize saç tedavileri alanında başvuran birçok danışanımız tarafından merak edilen konulardan biridir. Peki, PRP nedir ve hangi amaçla kullanılır? Günümüzün modern saç tedavilerinden olan PRP konusunu kısaca açıklamaya çalışalım.

PRP Ne Demek?

PRP’nin açılımı, “Platelet Rich Plasma”, yani Trombosit yönünden zengin kan plazması anlamına gelmektedir. Trombositler, normalde kanımızda bulunan ve rengi olmayan kan hücreleridir.  Görevleri ise temelde kan pıhtısı oluşumunu sağlamaktır. Böylece herhangi bir yaralanmada kan akışı durdurulmuş olur. Bununla birlikte, Trombosit hücreleri zarar görmüş kan damarlarının onarılmasına yardımcı olmaktadır.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi, günümüzde estetik alanında sıkça kullanılan tekniklerden biridir. Trombosit yönünden zengin bir kür elde etmek için kişiden kan alınır ve birtakım işlemlerden geçirilir. Daha sonra elde edilen bu madde ihtiyaç duyulan alana uygulanır. Kırışıklık giderme, cildi yenileme gibi birçok yönden yararlı olan bu tedavi, aynı zamanda hastaların sorunlu dokularındaki iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

Saç PRP Tedavisi Nedir?

PRP saç tedavisinin amacı saç köklerini beslemek, saçlara eski doğallığını geri kazandırmaktır. Uygulanacak olan kür, danışanın kendi kanından alınır ve özel işlemlerden geçirilerek kullanılır. Saç PRP uygulamasıyla, mevcut saçlar güçlendirilirken, saç dökülme sorunu mümkün olduğunca yavaşlatılır.

Danışanlarımızın işlem sırasında kendi kanından elde edilen kür kullanılması, bulaşıcı hastalık veya alerji oluşumu gibi sorunların oluşmasını engeller. Gelişen teknolojiye paralel olarak PRP uygulaması, günümüzde çok daha hızlı sonuç alınmasını mümkün kılmaktadır. Beslenen saç kökleri çok daha parlak ve dolgun saç üretmeye başlarlar. Zayıflamış saçlar, tedavi sürecinde gözle görülür oranda güçlü hale gelirler.

Saç PRP Tedavisi Kellik Sorununa Çözüm Sağlar mı?

PRP tedavisinin faydaları, kişinin zayıflamış saçlarını güçlendirmek, sağlıklı bir görünüm kazandırmak ve saç dökülmesi sürecini yavaşlatmaktır. Fonksiyonunu yitirmiş köklerden saç çıkmasına çözüm olarak kullanılmaz. Kelleşmenin birçok sebebi vardır ve kelliğin tedavisi genellikle saç ekimi teknikleri kullanmaktır. PRP ile yıpranmış, zayıflamış saçlarınızı tedavi edebilir ve eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Saç PRP’si Nasıl Yapılır?

Tedavi öncesi danışanlarımız uzman hekimlerimizce muayene edilir. Kişinin sağlık geçmişi incelenir ve tedaviye uygun olup olmadığına bakılır. Tedavisine karar verilen bireylerden düşük miktarda kan alınır. Santrifüj gibi tekniklerle kanın kırmızı hücreleri ayrılır. Renksiz Trombosit hücreleri içeren zengin serum, daha sonra tedavide kullanılmak üzere ayrılır.

Elde dilen PRP kürü, seans boyunca danışanların saç derisine uygulanır. Saç PRP’sinde acı veya ağrı meydana gelmez. İşlemin amacı saç doku ve köklerini eski sağlığına geri kazandırmaktır. Evinizin rahatlığında tedavi göreceğiniz, modern kuruluşumuzda, PRP seansı süresi genellikle 20 – 30 dakika kadardır.

Saç PRP Kaç Seans Yapılır?

PRP oldukça etkili bir tekniktir. Kişinin kendi kanından elde edilen serumlar kısa sürede etkisini gösterecektir. Daha kalıcı bir etki için birden fazla seans uygulanması yararlı olacaktır. Birçok hasta için 2 – 6 seans uygulamak yeterlidir. Bu da yaklaşık bir ay içerisinde tedavinin tamamlanması anlamına gelmektedir.

Neden Saç PRP Tedavisi?

PRP’nin faydaları nedeniyle, tıp ve estetik dünyasında kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. PRP, cilt yenilenmesinden, operasyon sonrası hızlı iyileşmenin sağlanmasına kadar, oldukça geniş bir alanda faydalı bir tekniktir. Saç PRP’siyse, saç köklerini besler, dokunun yenilenmesini sağlar, kökleri güçlendirir ve çok daha kaliteli bir saç yapısının oluşmasına yardımcı olur.

Saç PRP tekniği ile ilgili merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.