Saç Dökülme Nedenleri – Likya – Saç Ekim, Saç Ekim Merkezi, İzmir Saç Ekimi, Lazer Epilasyon, İzmir Lazer Epilasyon, Lazer Epilasyon İzmir, Kavitasyon, Zayıflama, Estetik Poliklinik, Estetik Cerrahi
0232 465 12 55 / 0532 676 97 07

Saç Dökülme Nedenleri

Telogen Effluvium (TE)

Kıl yapısında oluşan karışıklık ve telogen zamanındaki kıl oranında i artışa bağlı gelişen ve tamamen saçlı deriyi kapsayan bir saç kaybıdır. Herhangi bir yaşta olabilir ve genelde kadınlarda görülür. Genel olarak bu tarz saç dökülmeleri bazı stres olaylarını takiben meydana gelir. Ani ve yoğun stresli durumlar dökülen saçların sayısında artışa neden olur.  Dökülmeye neden olan stresli durumlardan bazıları; hamileliği sona erdirme, doğum yapmak, doğum kontrol hapları kullanmak, diyet ilaçları, menopoz öncesi dönem, bazı psikolojik durumlar ..vb olabilir. Bu tarz evrelerde çok sayıda saç dökülür.

Kronik Telojen Effluvium

Bu tür saç dökülmesi tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı orta yaş kadınlar telogen effluviumun normalden uzun sürdüğü takdirde, saç kıllarında yaygın incelme ve seyrekleşme görülebilir.

Trikotillomani
Saç Dökülme nedenleri kişilerin psikolojik sebeplere bağlı olarak, saçlarını çekerek kendi kendine meydana getirdiği saç kaybıdır.Kadınlarda daha fazla görülür. Çoğunlukla alın bölgesinde kıl kaybı alanları biçiminde karşımıza çıkar

Alopesi Areata (Saç Kıran)

Halk arasında saç kıran olarak da isimlendirilik alopesi areata en çok orta yaşlı erişkinlerde ve gençlerde gözlemlenir. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşir ve özel bir uygulama gerektirmez. Bu durumun nedeni tam olarak anlaşılmasa da, hastanın kıl folikülünün eksojen ve endojen  uyarılara karşı duyarlı olması, psikolojik durumlar , tiroid hastalıkları gibi hormon hastalıkları ve deri hastalıkları bu tarz dökülme olasılığını artıran etkenler arasında gösterilebilir. Hastalığın durumu önceden belirlenemez. Kıllar çoğunlukla daha açık renkte olmak üzere tekrar büyürler. Hastaların yarısından daha azında, saçlarında tekrar büyümenin gerçekleştiği gözlemlenir  ve 5 yıl süreyle tekrar oluşmaz. Hastalığın gidişatını ve geleceğini kötü etkileyen olaylar arasında; hastalığın yaygınlığı, hastalığın erken bir yaşta başlaması, uzun süredir sürmesi yer alır. Kipik, sakal ve kaş gibi kıl bulunan yerlerde de bu tip dökülmeye sık rastlanır.

Diffüz Alopesi

Hastanın tüm kafa derisi üzerinde görünen global saç dökülmesidir. Kötü tarafı ciddi olarak  saç kaybı olana kadar farkedilmez. Diffüz alopesinin seyri değişkendir ve oluşum nedenine bağlı olarak sürekli veya dönemsel artan şekilde olmaktadır.

Anajen Effluvium
Anajen Effluvium radyasyon veya kimyasal maddelerin etkisi altında kalan kişilerde ortaya çıkan ani saç kaybıdır. Bu tarz saç dökülmesi genelde kanser hastalarına verilen kemoterapi veya radyoterapilerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu hastalarda saç kökleri dinlenme sürelerini atlar ve tedaviyi takiben 1 ila 3 hafta içinde ani saç dökülmesi görülür. İyi haber ise kemoterapi yüzünden oluşan saç dökülmeleri genlelikle geri dönüşümlüdür ancak bunun yanında radyoterapi yüzünden oluşan saç dökülmelerinde geri dönüşüm çok nadir görünür.

Saç Egzaması

Saçın üzerinde bulunan deride oluşan egzama, çeşitli dış ve iç faktörler yüzünden derinin iltihaplanması ile oluşan oluşumların bir bütünüdür. Saç Egzamasıda Saö Dökülme Nedenleri arasında yer alır

Stres Egzaması

Adından da anlaşıldığı üzere trese bağlı olarak meydana çıkan deri hastalığıdır. Orjinal ismi  likel simpleks kronikus dur. Egzama yüzünden oluşan saç dökülmeleri nadirde olsa görünmektedir. Egzama başında uzman bir doktora gidilmez ise deride yanık şeklinde görünen yaralar çıkabilir. İşte bu yaraların oluştuğu alanlarda saç kaybı görünebilir. Bu ortaya çıkan saç kayıpları sonucunda deride yeterli kan dolaşımı var ise saç nakli yapılabilir.

saç dökülme nedenleri

saç dökülme nedenleri

ÜCRETSİZ SAÇ MUAYENESİ VE ANALİZİ

LİKYA uzman ve doktorları tarafından kişinin saç yapısı, saç rengi, saç kılının kalınlığı hesaplanarak; ekim yapılacak bölgenin büyüklüğü, donör sahadan çıkartılabilecek greft sayısı ve yapılacak ekimin sıklığı değerlendirilir...