Kadınlarda Saç Dökülmesi – Likya – Saç Ekim, Saç Ekim Merkezi, İzmir Saç Ekimi, Lazer Epilasyon, İzmir Lazer Epilasyon, Lazer Epilasyon İzmir, Kavitasyon, Zayıflama, Estetik Poliklinik, Estetik Cerrahi
0232 465 12 55 / 0532 676 97 07

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlarda Saç Dökülmesi Saç tellerinin incelmesi, cansız görünüşü, yıpranması ve saç dökülmesi  günümüzde her üç kadından birinin sorunu.

Genetik Tip Saç Dökülmesi

Genetik Tip Saç Dökülmesi, kadınların saç dökülme problemlerinin önemli bir bölümünü oluşturur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ABD’de 30 milyon kadında saç dökülmesinin (erkek tipi denilen) psikolojik etkisi erkeklere nazaran, kadınlarda daha ağır daha şiddetli bir stres vaka olarak görülüyor.

Kadınlarda görünen, ‘erkek tipi saç dökülme’ türünün görülme oranı %70’dir. Aslına bakarsanız Androgenetik alopesi yalnızca erkekler üzerinde görünen bir sorun değildir; ruhsal, psikolojik, yaşam sıkıntısı, stres veya bir takım dahili hastalıklar sebebiyle, kadınlar için de ciddi bir sorundur. Saç dökülmesi yaşanan hastaların çocğunda kan androjen seviyeleri normaldir. Yapılan testlerde kanda androjenin yüksek olduğu görülürse, anrojen üreten tümör tarafında araştırılması gerekir. Kadınlarda androjeni üreten organlar, böbreküstü bezleri ve yumurtalıklardır. Polikistik Over sendromu gibi hiperandrojeneminin başka belirtilerinin ortaya çıktığı durumlarda androgenetik sı kgörülür. Özetle androgenetik alopesi görünen kadınlarda hormonal bozukluklar/anormallikler ve androjen sağlayan tümörler açısından tetkik etmek önem teşgil etmektedir.

Saçının dökülmesi sorunu ile gelen kadınlarda, erkek tipi saç dökülmesi teşhisi koymadan önce altında yatan başka bir hastalığın bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Örnek olarak, sistemik hastalıklar, kanser, hormonal rahatsızlıklar, enfeksiyon, ilaçlar yada kimyasallar gibi faktröler sorgulanmalıdır. Bununla birlikte eğer kadın hastalarda “erkek tipi saç dökülmesi” varsa saç nakli başarıyla uygulanabilir.

Kadınlarda görünen ‘Kadın Tipi’ saç dökülmesinin ise %20’sinde aile öyküsü bulunmaktadır.

Geç yaşta başlayan saç dökülmesi yavaşça ilerler. Sürekli saç kaybı yaşanır ve saç dökülmesi genelde 40 yaşında en üst noktadadır. Bununla birlikte erken yaşlarda görünen saç dökülmeleri daha ciddidir. Genektik Tipte dediğiiz dökülme kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde gözükür; erkeklerde şakaşlardan dökülmeye başlayıp tepeye doğru çıkarken, kadınlarda saçın genelinde zayıflama ve seyrelme görünür.

Bu tarz saç dökülmeleri önce saçın ortasından başlar ve genellikle ön saç çizgisi ve temporal bölgeye doğru ilerler. En uygun teşhis için için öncelikle aile öyküsü incelenmeli ve varsa atlatmış olduğu hastalıklar ile kullanmış olduğu ilaçlar incelenmeli ve bu konuda ciddi bir sorgulanma yapılmalıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki, Kadın Tipi Saç dökülmesi tüm saç köküne etki ettiği için ve kökleri incelttiği için saç ekimi için uygun aday değildir.

Hormon Dengesizlikleri

Kadınlarda görülen bir diğer saç dökülmesinin yada saç zayıflamasının nedeni ise hormon dengesizlikleri yada görmüş oldukları hormon tedavileridir. Özellikle kullanılan doğum kontrol haplarının sıklıkla saç köklerine etki ettiği ve saç dökülmesine yol açtığı gözlenir.

Tiroid Hastalığı ve Demir Eksikliği

Troid bezinin (Hiper ve Hipotiroidi olaran tıpta adın geçer) normalden az yada fazla çalışması sebebiyle oluşan hormon bozukluğu tedavisi sırasında da saç dökülmesi gözlenmektedir.

Demir Eksikliği; demir yönünden zengin besinlerin çok tüketilmemesi yada ağır adet kanamaları yüzünden görülebilir ve demir eksikliği saçların dökülmesinin yada saçların zayıf görünmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Dengesiz Beslenme ve Stres

Düzensiz beslenme de saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biridir. Bunların başında bilinçsiz yapılan diyeler ve tek yönlü beslenmeler yer alır. Bu tarz beslenmelerde saç için gerekli olan vitamin, mineral ve yapısındaki keratinin yapıtaşı olan protein yeterli seviyede bulunmaz ve bu eksiklikler saçların dökülmesine sebebiyet verir.

Vücut için stres kaynağı olan sebep ne olursa olsun, bunun etkisini saçlarda da gösterecektir.

Bu anlatılanlar ışığında, kadınlarda erkeklerden farklı bir tanı kullanılır. İlk işlem; Kadın saç sağlığında üç önemli yapı taşı iyice incelenmeli, analiz edilmeli. Bunlar;

– Hormonların Durumu – Beslenme düzeni ve alınan diğer ilaçlar – Genetik hikaye

İlk ziyarette, saç telinin çapı ve saç sıklığı ölçülür. Saç kökü bölümlerinin kalitesi işaretlenir. Kan tahlilinde BÖBREK ÜSTÜ, TİROİD ve OVARIAL HORMON tablosu oluşturulur ve gerekli görülürse ilgili hekimlere yönlendirilir.

*Saç dökülmesinin başlangıç noktası tespit edilip kaydedilir. Bulunan aşamaye ve hastanın muayene sonucuna göre kadınlara uygulanabilecek SAÇ DESTEKLERİ aşağıdaki gibidir;

* a- Hormaonların düzenlenmesi
b-Vitamin enzim ünitelerinin düzenlenmesi
c-LLLT- Yani Low Level Laser Terapilerinin en uygun düzeni
d- Reversa –
e- Saç Detoxu
f- Saç Mezoterapisi
g-Tropikal hormon düzenlenmesi
h- Tropikal saç ilaçlarının kullanılmasının eğitimi
i- Dopaş besin takviyeleri
j-  Natureln saç kürleri ve saçın düzgün yıkanması

-Saymış olduğumuz saç destek formüllerinin doğru bir uyarlanmayla kadın hastaya dunulduğu takdirde, kadınların saçlarında 3 ila 6 ay içinde toparlanma olması beklenir. Bu düzelme 6 ay sonraki, Likya’ya yapılacak ziyaretinde objektif ölçümler ve yeni gelen saç telin sayısı ile de tespit edilir.
– Kadınların özellikle koyu renk saç boyası uygulattıktan sonra LİKYA DETOKSU’nun yanında ağızdan folikasit, çinko, B12 vitamini desteklerini 3 gün kadar yoğun biçimde kullanmaları önerilir.

– AMONYAK bazlı boyalara bitkisel karışım eklenerek hazırlanmış ORGANİK saç boyalarından özellikle uzak durunuz. AMONYAK saç içindeki keratin ve eser elementlerle yoğun reaksiyona girerek, saçın medulle tabakasını hırpalar ve samanlanmış kuru kırılgan saçlara yol açar.

– Saç uçlarını 6-8 haftada bir en az yarım santim kestiriniz. Bu kesim saçın aksine daha hızlı uzamasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

– Yazın daha az fön makinesi kullanmaya çalışın.

– Saçınızı ıslakken toplamayın.

– Erkekseniz saçınızı hergün traş etmeyin. Yapılan çalışmalar, hergün makine ile derin temasla saçlarını traş eden erkeklerin 10 yıl içinde tüm saç köklerinin yüzde otuzunu kaybettiğini göstermiştir.

– Kadınların LİKYA SAÇ DETOXU‘nu saç boyasından önce değil sonra yapmaları önerilir.

ÜCRETSİZ SAÇ MUAYENESİ VE ANALİZİ

LİKYA uzman ve doktorları tarafından kişinin saç yapısı, saç rengi, saç kılının kalınlığı hesaplanarak; ekim yapılacak bölgenin büyüklüğü, donör sahadan çıkartılabilecek greft sayısı ve yapılacak ekimin sıklığı değerlendirilir...